facebook Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. instagram

Turcja zaskakuje i oczarowuje mnie za każdym razem, kiedy tu jestem. Od pierwszych wakacji w Bodrum ładnych parę lat temu, przez szkolenia z oferty hotelowej na wybrzeżu, rowerową wyprawę z Robertem z Bułgarii do Stambułu, po wszystkie sezony pracy rezydentki i koordynatorki na Wybrzeżu Egejskim. Śmiało mogę stwierdzić, że jest to kraj, w którym czuję się jak… chyba w swoim drugim domu… Kocham turecką kuchnię, uśmiechniętych i przemiłych ludzi, przepiękne krajobrazy, cudowne zabytki. Mnogość atrakcji jest tu tak wielka, że czasem trudno się zdecydować co zobaczyć podczas krótkiego tygodnia wakacji… Zatem tym razem chciałabym Wam zaprezentować miejsca, które moim zdaniem będąc na wakacjach w Çeşme, Didim lub Kuşadası, należy bezwzględnie odwiedzić. Na początek kilka słów o wymienionych kurortach.

KUŞADASI

Kuşadası (wym. Kuszadasi) jest popularnym kurortem wśród polskich turystów. Miejscowość ma wszystko co potrzebne, by spędzić udane wakacje. Hotele w bliskiej odległości do centrum miasta, dobrze rozwinięta infrastruktura, ładne plaże w okolicy, liczne sklepy i bazary oraz sporo atrakcji w okolicy. Kuşadası znaczy „ptasia wyspa”. Nazwa pochodzi od małej, ufortyfikowanej skalistej wysepki z twierdzą z XVI w., tzw. Wyspy Gołębi (Güvercin Adası), która połączona jest pomostem ze stałym lądem. Wybierając się na spacer do centrum miasta polecam spacer promenadą, wzdłuż której rozsiane są sklepy, restauracje, urokliwie położone nad brzegiem morza kawiarnie, gdzie można zasiąść i podziwiać ładne widoki na grecką wyspę Samos. Ja uwielbiam spędzać tu swój wolny czas, zwłaszcza zasiadając w Mado – tureckiej cukierni, specjalizującej się w wyrobach przepysznych słodkości, jak lody maraş czy różnego rodzaju baklawy. Turystyczne centrum stanowi mała starówka, która skupiona jest wokół osmańskiego karawanseraju oraz port, gdzie działa kilka stylowych sklepów nastawionych przede wszystkim na bogatych uczestników rejsów, którzy przypływają tu statkami wycieczkowymi. Jest tutaj także port jachtowy z elegancką galerią. Warto wspiąć się nieco wyżej na punkt widokowy, aby podziwiać miasto tonące w kolorach zachodzącego słońca… I jeszcze jedno.., zwłaszcza dla Was Dziewczyny :) . W licznych tutaj sklepach i galeriach, możecie zrobić rewelacyjne zakupy!

Wyspa Gołębi (Güvercin Adası) w Kuşadası
Wyspa Gołębi (Güvercin Adası) w Kuşadası

ÇEŞME

Położone na północ od Kuşadası Çeşme, jest zdecydowanie mniejsze i… ma bardziej urokliwe centrum. A to wszystko za sprawą odbudowanej kilka lat temu mariny jachtowej z otaczającymi ją malowniczymi domami, nawiązującymi do dawnej historii. Zdecydowanie bardziej można się tu poczuć jak na greckiej wysepce, niż w dużym tureckim kurorcie. Zresztą rejsy na Wyspy Greckie czy okoliczne zatoczki, to jedna z głównych tutaj atrakcji. Urokliwa marina to fajne miejsce na spróbowanie lokalnej kuchni oraz zakupy. Choć te tańsze będą na deptaku za twierdzą. Z XVI wiecznej, genueńskiej fortecy, rozciąga się ładna panorama na okolice. Miłośnicy historii powinni też zajrzeć do Ayios Haralambos, prawosławnej greckiej bazyliki. Plaże w samym Çeşme nie są szczególne, ale na półwyspie na którym leży miejscowość można znaleźć fajne i często odludne miejsca. Tylko nie w weekendy, kiedy to zjeżdżają się tu na wypoczynek mieszkańcy pobliskiego Izmiru…

DIDIM

Podobnie jak w innych miejscowościach na wybrzeżu Turcji Egejskiej, tak i tu jest duża marina jachtowa. Centrum stanowi deptak przy całkiem niezłej jak na miasto plaży, z licznymi barami. Ale Didim to nie Alanya czy Bodrum, więc mimo kilku klubów nie ma tu nocnych szaleństw na dużą skalę. Liczne stragany w mieście, cotygodniowy bazar i nieduża galeria z typowymi tureckimi „markowymi” produktami. Do tego kilka dobrych hoteli w okolicy, nie licząc licznych apartamentów i pomniejszych hotelików. Kurort raczej na spokojny wypoczynek, ale z możliwością wyskoczenia gdzieś na spacer. Ma za to jednak jedną z największych atrakcji na wybrzeżu, od której zaczniemy nasze tytułowe „Top 5″.

TOP 5 MIEJSC NA UDANE WAKACJE

1.ŚWIĄTYNIA APOLLINA W DIDIM

Jest to niewątpliwie najlepsze miejsce do odwiedzenia w Didim. Wchodząc do świątyni wita Cię wizerunek Meduzy, której jestem fanką. Uwielbiam ją fotografować :) Otóż Meduza była niegdyś piękną dziewczyną, w której zakochał się mężczyzna Ateny – Posejdon i uwiódł Meduzę w Świątyni Ateny. Ta, gdy się o tym dowiedziała, zamieniła piękną dziewczynę w strasznego potwora, która zamiast włosów miała na głowie węże, a swoim spojrzeniem zamieniała ofiary (głównie mężczyzn) w kamień… Spacerując po świątyni zobaczycie pozostałości kolumn, które wspierały istniejącą tu w czasach antycznych wyrocznię. W swym najlepszym okresie świątynia chlubiła się 108 jońskimi kolumnami! Tylko trzy zostały nietknięte, ale pozostałe fragmenty robią także duże wrażenie. Moim celem nie było znaleźć w wyroczni odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości, ale spacer i fotografia :) . Uwielbiam te momenty, kiedy jestem sama i mogę poczuć klimat odwiedzanego miejsca… Mam czas na rozstawienie sprzętu fotograficznego i obfotografowania tego, co mnie interesuje. Będąc w Didim koniecznie tu zajrzyjcie, a po zwiedzaniu zasiądźcie w jednej z małych kafejek, by podziwiać tę budowlę przy szklaneczce tureckiego çaya.

Świątynia Apollina w Didymie
Świątynia Apollina w Didymie

2.EFEZ I ŞIRINCE

Do czasu przybycia do Turcji, nie byłam wielką fanką historii i ruin. Ale pobyt w tym kraju zmienił moje nastawienie ku tym tematom. Starożytne budowle wkomponowane w piękne krajobrazy naprawdę mają w sobie jakiegoś ducha… A takim miejscem bez wątpienia jest Efez – perełka Wybrzeża Egejskiego, która jest jedną z najczęściej odwiedzanych w Turcji atrakcji. Efez był jednym z największych miast starożytnego świata, a mieszcząca się w nim Świątynia Artemidy, należała do listy jego siedmiu cudów. Dziś Efez to największe i zarazem trwające w najlepszym stanie starożytne miasto na wschodzie basenu Morza Śródziemnego. Spacerując jego dobrze zachowanymi ulicami można sobie wyobrazić, jak pięknie kiedyś musiało wyglądać… I ta wspaniała Biblioteka Celsusa… Efezu nie da się opisać – Efez trzeba zobaczyć! Zresztą jest takie powiedzenie, że jeśli chcesz zobaczyć antyczną Grecję to pojedź do Turcji… Efez jest tego niezaprzeczalnym dowodem. Dopełnieniem tej wizyty będzie Muzeum efeskie w pobliskim Selçuk.

Biblioteka Celsusa
Biblioteka Celsusa

Zwiedzając Efez, warto zajrzeć do pobliskiej wioski Şirince. Słynie ona z wyrobu owocowego wina np. o smaku granatu, melona, jeżyn i innych. To jedna z najładniejszych miejscowości w tej części wybrzeża! Aby oderwać się od kurortów, można zatrzymać się tutaj na nocleg w jednym z butikowych hoteli. Najlepiej przyjechać na początku lub pod koniec sezonu wakacyjnego, aby uniknąć tłumów odwiedzających to miejsce przy okazji wizyty w Efezie. Spacerując uliczkami można zrobić zakupy lokalnych produktów: wspomniane wyżej wina, naturalne mydła, miód, oliwa z oliwek, lokalne pamiątki, jak np. haftowane tkaniny. Naprawdę urokliwe miejsce, zwłaszcza kiedy pije zaparzoną po turecku kawę i patrzy na domki rozsiane na zboczu góry…

Panorama na Şirince
Panorama na Şirince

3.REJS NA SAMOS

Zostawiamy na chwilę Turcję, bo tym razem z Kuşadasi popłyniemy na grecką wyspę Samos. Do miasteczka Pythagorion na wyspie, statek płynie około 1,5 godziny. Gdy statek powoli dobija do portu, oczom ukazuje się urokliwa panorama na tarasowo położone białe domki z czerwonymi dachami. Od razu po wyjściu z portu czuć panujący tutaj spokojny klimat, bez tłumu ludzi, jak na innych – bardziej znanych greckich wyspach. Miasteczko ma dużo wąskich uliczek, malowniczy port, gdzie zacumowanych jest wiele luksusowych jachtów, a tuż przy deptaku biegnącym przy porcie znajdują się liczne greckie tawerny, bary i sklepiki z pamiątkami. Spacerując wzdłuż portu warto dotrzeć do pomnika Pitagorasa – najsłynniejszego mieszkańca wyspy – matematyka i filozofa.

Pomnik Pitagorasa
Pomnik Pitagorasa

W samym miasteczku koniecznie trzeba pokrążyć uliczkami, aby wśród nich odnaleźć zamek w Likourgos. Stąd rozpościera się panorama na pobliskie plaże, ale co jest dla mnie najbardziej ekscytujące – pas startowy oddalony o 2 km, gdzie nad głowami startują samoloty pasażerskie! A że samoloty od zawsze mnie fascynują to będąc tu wypatrywałam kolejnej maszyny opuszczającej wyspę. Będąc tu można spróbować moussaki oraz słodkiego wina Muskat Samos, z którego produkcji słynie wyspa. Wspaniałym akcentem na zakończenie tej jednodniowej wycieczki, jest spotkanie delfinów, które czasem towarzyszom pasażerom statku w drodze powrotnej do Turcji.

Port w miasteczku Pythagorion na Samos
Port w miasteczku Pythagorion na Samos

4.ALAÇATI

Zdecydowanie jedna z najpiękniejszych miejscowości na wybrzeżu Turcji! Mimo swojej popularności (zwłaszcza w weekendy), ma niepowtarzalny klimat. Położona w okolicach Çeşme ma zabytkowy charakter na który składają się ulice pełne domów z piaskowca, porośniętych kwiatami i winoroślą. Drewniane okiennice, zdobne bramy i drzwi, za którymi kryją się klimatyczne restauracje, pyszne cukiernie, butikowe hotele i sympatyczne pamiątki. Wieczorem rozbrzmiewa muzyka na żywo, lub można potańczyć w jednym z wielu klubo – barów. Świetne miejsce na alternatywne wakacje w jednym klimatycznych hoteli, lub przynajmniej na 1 dniową wycieczkę.

Kawka w Alaçatı :)
Kawka w Alaçatı :)

5.PAMUKKALE

Jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Turcji, do której z Didim czy Kuşadasi jest bliżej, niż z innych turystycznych miejscowości w Turcji, więc warto to miejsce zobaczyć. Pamukkale to fenomen natury – olśniewające śnieżnobiałe tarasy, po których spływają strugi lazurowej wody. Miejsce zwane również jest „Bawełnianą Twierdzą”, „Tarasami z waty cukrowej” lub „Lodowymi wodospadami”. Tarasy uformowane zostały przez nasyconą wapieniem wodę, wypływającą z gorących źródeł. Często się słyszy, że tarasów już nie ma, że są zniszczone. Nieprawda. Pamukkale niezmiennie zachwycają białymi tarasami wypełnionymi termalną wodą oraz popularnym basenem Kleopatry, gdzie wykąpiecie się pośród zanurzonych fragmentów starożytnych kolumn. Tuż nad Pamukkale położone jest antyczne miasto – uzdrowisko Hierapolis, gdzie podczas spaceru możecie zobaczyć jeden z największych antycznych cmentarzy, kolumnadową ulicę, ruiny łaźni, czy ruiny bazylika apostoła Filipa, który został tu umęczony. Największe wrażenie robi jednak rzymski teatr, gdzie, jak się szacuje, mogło zasiadać nawet 12 000 widzów. jest świetnie zachowany i rozpościera się z niego cudowna panorama na tarasy i okoliczne wzgórza. Koniecznie!

Cudowne tarasy w Pamukkale
Cudowne tarasy w Pamukkale

Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika.

Nasza Strona internetowa używa plików cookies do prawidłowego działania strony w tym do celów statystycznych. Korzystanie ze Strony bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w Polityce Plików Cookies

Zrozumiałem